Kategória: <span>A programról</span>

Kategória: A programról

A programról

A projekt célja, a veszprémi helyi közösségek részvételének és tudatosságának fokozása, a helyi társadalmak megújítása, Veszprémi civil szervezetek bevonásával.
Veszprém városrészeiben több olyan hagyományokkal közösségi értékekkel rendelkező civil szervezet működik melyek nem kellően ismertek a lakosság körében.
Fontosnak tartjuk ezen szervezetek megerősítését, helyi igények alapján, mely által, identitásuk erősödik, a helyi társadalom értékei közé kerülnek emlékeik, hagyományaik, eddigi tevékenységeik. A közösségek összekapcsolódása révén, olyan civil hálózatosodás indulhat meg, mely segíti a már megszervezett veszprémi civil kerekasztal tevékenységét, és elismertségét, valamint Veszprém közösségi értékeinek megmentését.

Ezek feltérképezését az egyes városrészeken, a civil szervezetek és a lakosság bevonásával valósítjuk meg, majd ezek széleskörű bemutatását tervezzük, ami erősíti a városhoz való kötődést, a helyi identitást, a helyi közösségek összetartását. Másodlagos cél ezáltal a fiatalok helyben maradásának elősegítése, illetve letelepedés ösztönzése.

„Közösségi értékek feltárása és bemutatása Veszprémben”

TOP-7.1.1-16-H-ESZA-2020-01447

Jelen projekt megvalósítója a MeneTrend Fejlesztő Közhasznú Egyesület:

Az egyesület a civil szektor fejlesztését tűzte ki célul, civil szolgáltatásai többnyire más civil szervezetek munkáját segíti, illetve egészíti ki. Az egyesületet 2011-ben jegyezte be a Veszprém Megyei Bíróság. Alapszabályukban a civil szektor fejlesztése mellett, az önkéntesség elterjesztése és az ifjúságügy is szerepel. Ifjúsági területen fontosnak tartják, hogy generálják a helyi társadalomban való aktív részvételt, és a határon túli ifjúsági szervezetekkel való kapcsolatépítést. További cél, hogy a fiatalok megismerjék lehetőségeiket, hazai- akár nemzetközi szinten egyaránt. Segítik az ifjúsági önszerveződéseket is, egyéni találkozók során analizálják terveiket, majd ahhoz igazítva keresik a legmegfelelőbb lehetőséget pl. a hazai és nemzetközi önkéntesség, illetve diákcserék vonatkozásában.

 A PROJEKT INDOKOLTSÁGA ÉS CÉLJA

A projekt célja, a veszprémi helyi közösségek részvételének és tudatosságának fokozása, a helyi társadalmak megújítása, Veszprémi civil szervezetek bevonásával.

Veszprém városrészeiben több olyan hagyományokkal, közösségi értékekkel rendelkező civil szervezet működik melyek nem kellően ismertek a lakosság körében. Sok esetben az ott élők is keveset tudnak róluk, mert tevékenységük nem látható, vagy nem kommunikálják megfelelően. Sokszor a szervezetek tagjai, vezetői sem tudják, hogy miképpen lehetne megmutatni sikereiket, hogyan lehetne megismertetni azt a küldetést, azokat a célokat, amelyekért küzdenek.

Fontos tehát ezen szervezetek megerősítése a helyi igények alapján, mely által, identitásuk erősödik, a helyi társadalom értékei közé kerülnek emlékeik, hagyományaik, eddigi tevékenységeik.

A különböző városrészek civil szervezetei hatékonyabban és jobban tudják bemutatni a más városrészben élőknek értékeiket, hagyományaikat, ezért fontos lenne, hogy „szomszédolás”, azaz városrészek közötti rendezvények szerveződjenek, melynek kötetlen hangulata biztosíthatná a játékos tanulás, tudás megszerzésének lehetőségét.

A „városrészi szomszédolások” során, Veszprém különböző városrészeiben működő civil szervezetek bemutathatják értékeiket egymásnak, és a lakosságnak, mely erősíti a városhoz való kötődést, a helyi közösségek összetartozását, egyben ösztönzi a helyben maradást.

A szervezetek közötti együttes munka, a lebonyolított akciók, összekovácsolhatják a jelenleg izoláltan működő közösségeket, melynek hatására, olyan civil hálózatosodás indulhat meg, mely segíti a már megszervezett veszprémi civil kerekasztal tevékenységét, és elismertségét, valamint Veszprém közösségi értékeinek megmentését is.

A projektbe négy veszprémi városrész kerütl bevonásra:

  • Jeruzsálemhegy
  • Dózsaváros
  • Cserhát lakótelep
  • Gyulafirátót

A projektben kiválasztott városrészek hagyományai kultúrája sokak számára már nem ismert, ám minden település részen működik olyan civil szervezet melynek szervezeti életútja szorosan kapcsolódik e városrészek kultúrájához. Ezek a szervezetek őrizték meg, és tudják tovább adni a fiataloknak és Veszprém lakosságának azokat az információkat és tudásadatokat, emlékeket melyek erősítik a közösségi érzést, a veszprémi polgár atitüdöt.

A civil szervezetek egy része részt vett már közös városi civil programokon, de eddig nagyon kevés olyan közösségi aktivitás volt, ahol együtt, egymásnak szerveztek olyan programokat ahol közelebbről megismerhették volna egymás értékeit, múltját, sikereit, jelenét s jövőbeli terveit.

Várhatóan a projekt jótékony hatást gyakorol a közösségek életére, a bevont városrészeken emelkedik a programok száma, sokkal dinamikusabban alakulnak a civil, az és az önkormányzati kapcsolatok, és előremutató közösségszervezési és közösségfejlesztő folyamatok indulnak el.

MEGVALÓSÍTANDÓ TEVÉKENYSÉGEK

  • Városrészi szomszédolás a helyi közösségek megerősítése jegyében (4 alkalom)
  • Városrészek feltérképezése – fórumok (8 alkalom)
  • Záró rendezvény – Pódiumbeszélgetés – „Utcabál”

EREDMÉNYEK, VÁRHATÓ KIMENET:

  • közösség életének megújítása
  • tovább bővül a potenciális helyi cselekvők szélesebb köre, bővül a civil szervezetek tagsága
  • a közösségi tervezés és közösségi kezdeményezésekben való aktív részvétel.
  • erősödik a városhoz való kötődés, a helyi identitás, a helyi közösségek összetartása, mely a helyben maradást, illetve a letelepedést is ösztönzi egyben.

Célunk hogy helyi közösség, és a lakosság egyaránt együttműködnek annak érdekében, hogy hatással legyenek a helyi társadalomra, a közösségi életre vonatkozóan célokat tűznek ki maguk elé, majd meg is valósítják azokat.